Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

VÍNO V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ

Víno v Českém středohoří


Tradice českých vín má v oblasti Zahrady Čech staletou historii. První milníky sahají až do 9. století a zdejší vinařství úspěšně pokračují s pěstováním vinné révy a produkcí kvalitních vín do dnešních dnů.

Pro ty, kteří mají raději komornější akce s nádechem rodinné atmosféry, máme následující pozvánky.

Historie českého vína Zahrady Čech

Rok 892 - Bořivoj a Ludmila zakládají první výsadbu vinic v okolí Mělníka poté, co Ludmila obětovala trochu moravského vína bohyni Krosyně s prosbou o vydatný déšť, po kterém byla zachráněna úroda.

Rok 1057 - Na rychlé šíření vinic v nejteplejších místech Čech ukazuje darovací listina Spytihněva II. kolegiátnímu kostelu sv. Štěpána v Litoměřicích, kde se uvádějí darované vinice z okolí města a vinaři, kteří mají krásná česká jména: Kozel, Stojan, Zvan, Daleš, Čecen, Dras, Bachuch.

Rok 1251 - Cisterciáci ve Velkých  Žernosekách založili rozsáhlé vinice a vytesali skalní sklepy. Vyrobené víno vyváželi po Labi do severního Německa, kde měli své kláštery.

Největšího rozmachu pak vinařství zažívá v období vlády Karla IV. Roku 1359 daruje Karel IV. Litoměřicím horu Radobýl, aby na jeho svazích byla pěstována vinná réva.