Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Polabské stezky za vínem a poznáním

V rámci propojení možností atraktivit cestovního ruchu vznikla vzhledem k poloze litoměřické a mělnické vinařské podoblasti Polabská stezka.

Kyškovice

Obec Kyškovice s osadou Hamráček leží na pravém břehu Labe 3,5 km od Roudnice nad Labem. Žije zde 285 obyvatel. Kyškovice patřily k roudnickému panství.

První doložená zmínka o obci je z roku 1253. Název obce vznikl od tvrze Kyškov, která kdysi stála v místech dnešní Obory. Obyvatelé se původně živili rybolovem a pěstováním vinné révy. Do roku 1940 byly v obci 3 hospůdky a 1 vinárna. Spojení přes Labe zajišťoval přívoz do 50 let minulého století, roudnický most byl postaven v roce 1908.

Název Hamráček se odvozuje od toho, že zde stávala kovárna s hamrem (kovářským kladivem) pro opravy povozů z nedaleké Zemské (královské) obchodní stezky, bývalo tu i místo koňského hřbitova. Kopec, na kterém Hamráček leží, se jmenoval vrch sv. Štěpána. Do dneška na něm stojí dva památné duby, na kterých měl Jan Žižka pozorovatelnu, když táhl na Roudnici, kterou pak jeho vojska vyplenila.

Adresa

Informační centrum Roudnice nad Labem
Karlovo nám. 21
413 01 Roudnice n. L.
www.roudnicenl.cz
info@roudnicenl.cz
Telefon: +420 416 850 201-2

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Kyškovice