Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Naučné putování loupežníka Štětky

V dávných dobách třicetileté války byl loupežník Štětka pánem hlubokých lesů, polí i strání v okolí městečka Štětí. Dnes je jeho domovem bývalá jeskyně Mordloch, ukrytá daleko od lidí uprostřed stračenských lesů. Kde kdo jej v kraji zná. Chudé a poctivé chrání, nepoctivost a lakotu spravedlivě trestá. Tento kraj mockrát křížem krážem prochodil. Zná zde každou cestu i pěšinku v mlází.

Stračí rozcestí

Region Štětsko - zdejší oblast vyniká svou rozmanitostí. Nezaměnitelnou krajinu lesů a skal, částečně zasahující do CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, dokresluje mozaika políček a luk, malebné vesničky „Texasu“ i mohutný tok řeky Labe.

Přírodní krásy střídá nepřehlédnutelný průmyslový ráz centra regionu – města Štětí. Na 21 zastaveních „Naučného putování loupežníka Štětky“ je představena minulost i současnost regionu a zajímavosti kraje.

Poloha regionu Štětsko

Region Štětska leží v jihovýchodní části Ústeckého kraje mezi městy Litoměřicemi a Mělníkem a v druhém směru mezi Roudnicí n. L. a Dokeskou pahorkatinou. Polohu regionu lze také definovat jako prostor mezi kopcem Sovice (272 m), který se tyčí nad ohybem řeky Labe nedaleko Roudnice n. L. a Dubskou vrchovinou, která naši krajinu na východě uzavírá. Obce jsou rozloženy v blízkosti řeky Labe a potoka Obrtky v nadmořské výšce 150 – 280 metrů. Úrodná polabská krajina s kdysi bohatým rybolovem byla osídlena odpradávna, mnohem dříve než na památný Říp měl podle pověsti vystoupit praotec Čech v čele našich slovanských předků.

Texas

Krajina mezi Štětím, Úštěkem a Dubou o rozloze téměř 100 km2 v povodí středního toku Obrtky a Úštěckého potoka získala v lidové mluvě nových osídlenců po druhé světové válce poněkud pejorativní souhrnnou přezdívku „Texas“.

Používají ji zejména lidé střední generace, přitom ale již nikdo pořádně neví, jaká asociace se severoamerickým státem Texas sehrála rozhodující roli při ustálení tohoto pojmenování. Někteří je dávají do souvislosti s tamní úrodnou půdou, jiní se spíše kloní k podobnosti se specifickými, poněkud drsnějšími přírodními podmínkami. Také se tak mohlo nazývat území, do kterého mířili po druhé světové válce tzv. „zlatokopové“ s vidinou rychlého zbohatnutí po převzetí konfiskovaného majetku, zanechaného zde odsunutými Němci.

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Naučné putování loupežníka Štětky
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice