Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Litoměřické tematické trasy

Litoměřice - malebné historické město v srdci Českého středohoří. 3 tematické prohlídkové trasy, které Vám představí to "nej" z Litoměřic. Všechny trasy se dají absolvovat také s průvodcem.

Trasa 3., část 2.

Litoměřice a baroko

Podle plánů G. Broggia byla v l. 1683-1701 vystavěna biskupská rezidence, ke které se dostaneme po Máchových schodech a Máchovou ulicí. V přízemí je umístěna knihovna, vybudovaná z největší části koncem 18. stol. za biskupa Emanuela Arnošta Valdštejna. Obsahuje na 10 tisíc svazků datovaných od konce 15. století. Vznikala zřejmě od založení kapituly v r. 1057. Rukopisné svazky se však nedochovaly, s vynálezem knihtisku byly ničeny či prodávány. Z důvodu častého stěhování knihovny přišla kapitula o 20% děl. V patře se nachází trůnní sál s nádhernou stropní malbou. Pod rezidencí jsou hluboké sklepy, které sloužily mimo jiné pro zpracování a skladování vína. Po mnichovském diktátu zde sídlila Hitlerjugend. Dnes je objekt sídlem litoměřického biskupa a je veřejnosti nepřístupný.

Když bylo v r. 1655 založeno biskupství, rozhodl se biskup Maxmilián Rudolf von Schleinitz zbořit na dnešním Dómském vrchu románský kostel a postavit za vedení stavitelů Spinety a G. Broggia katedrálu sv. Štěpána na Dómském náměstí ve stylu raného baroka. Stavba probíhala v I. 1662-1670, vysvěcena byla r. 1681. Potýkala se však se statickými problémy, a proto byl povolán z Prahy D. Orsi, který katedrálu dokončil. Délka katedrály je 50 metrů, výška 20,5 m, šířka 22 m. Věž byla postavena o 200 let později. Její stavbu provedl litoměřický stavitel F. Sander, který ji také propojil mohutným obloukem s katedrálou. Na výzdobě katedrály se podílelo mnoho významných umělců (Karel Škréta, Lucas Cranach). V katedrále jsou umístěny náhrobky všech biskupů. Pod deskami 10. až 14. Biskupa jsou na jejich přání uložena i jejich srdce.

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Trasa 3., část 2.