Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa turisticko-naučné vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Velké Žernoseky - náves

Čtvrté zastavení Litoměřické vinařské stezky je umístěno přímo v centru tradiční vinařské obce Velké Žernoseky. Vinice ve Velkých Žernosekách byly poprvé zmíněny již v polovině 13. století, založeny však byly nejspíš již na konci 12. století.

V roce 1143 byly českým králem Vladislavem II. povolány desítky mnichů z kláštera Steinfeld nad Rýnem, aby v oblasti Velkých Žernosek budovali vinice. Dnes jsou vinice rozloženy na několika místech, jsou zde viniční tratě s názvy Malá Vendule, Velká Vendule, Mariánská, Pod Třešňovkou nebo třeba Kostelní. Většina místních vinic byla ve 20. století zterasována. O vinicích se dozvíme více na dalším zastavení. Nyní ale k samotným vinařům. Vinařství a vinařů je v obci Velké Žernoseky několik.

Tím největším vinařstvím je Žernosecké vinařství s.r.o. se sídlem na místním zámku. Tato společnost, která se nachází jen pár desítek metrů od vás, funguje od roku 1995, kdy navázala na výrobu Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Žernosekách. V zámeckém vinařství je dnes možné nakoupit místní víno, ubytovat se, uspořádat společenskou akci, podniknout exkurzi do historických sklepů a samozřejmě také degustovat víno.

Dalším vinařem ve Velkých Žernosekách je Pavel Hrabkovský, který navázal na činnost svého otce (Antonín Hrabkovský st.) a nyní se svým synem dále rozvíjí krásnou vinařskou tradici.

Rodinné vinařství Mikulenkovi - Pod Třešňovkou vzniklo v roce 1990 a nabízí degustace, ubytování v penzionu, ale také zajímavé akce, jako jsou Kurz řezu révy, Vítání jara na vinohradu nebo hudební akce. Návštěvníci tohoto vinařství mohou využít krásného interiéru koštovny, posezení na pavlači nebo selského dvora, kde si mohou vychutnat pěkná a rozmanitá vína rodinného vinařství Mikulenkovi.

Vinařství Porta Bohemica patří mezi nejmladší vinařství ve Velkých Žernosekách, vzniklo teprve v roce 2010. Poměrně mladé vinařství se snaží prakticky využívat přírodních postupů, a to jak na vinici, tak také ve sklepě. Specializací vinařství Porta Bohemica jsou hlavně suchá bílá vína. Všechny tyto vinaře může ve Velkých Žernosekách navštívit a ochutnat jejich výborná vína.

KUDY DÁL?

Vinařská stezka dále pokračuje do přístaviště Velké Žernoseky, kde je další zastavení s informační tabulí. Dále pak pokračujte přívozem na druhý břeh Labe do Malých Žernosek, kde stezka plynule navazuje. Přívoz je možné využít v letní sezóně (z pravidla od dubna do konce října).

Pokud absolvujete vinařskou stezku v opačném směru, pak vás právě čeká mírný výstup mezi vinice a pokračování směrem do Žalhostic. V době sklizně je cesta přes vinice uzavřena. V tomto období pokračujte podél silnice až k dalšímu zastavení vinařské stezky. Prosíme návštěvníky, aby se vůči vinařům chovali zodpovědně a neničili jejich úrodu.

Tipy na turistické cíle v okolí

ZŘÍCENINA HRADU KAMÝK
PLEŠIVEC
VARHOŠŤ

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Velké Žernoseky - náves