Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa turisticko-naučné vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Malé Žernoseky – vinice vinařství sv. Tomáše

Šesté zastavení Litoměřické vinařské stezky se nachází u vinic vinařství sv. Tomáše.

Vinice se v Malých Žernosekách nachází na viniční trati Na Dobraji a částečně též na svazích Oparenského údolí. Vinice měly původně v oblasti Malých Žernosek dlouhou historickou tradici. Již v 13. století (1248) byly poprvé zmíněny místní vinice. V následujících staletích bylo v této oblasti vinařství tradičním způsobem obživy a žernosecké vinice byly velmi plodné. V poválečné době (od roku 1948) dochází k úpadku vinařství v Malých Žernosekách.

V 80. letech minulého století, přesněji v roce 1984, vysázel Zdeněk Vybíral st. několik nových vinic v této oblasti. Na jeho práci navázal později jeho syn Zdeněk Vybíral ml., který se v roce 2002 se zasadil o znovuzapsání obce Malé Žernoseky na seznam vinařských obcí. Díky tomu se podařilo obnovit vinařskou tradici Malých Žernosek.

Na těchto vinicích se pěstují odrůdy, které sem z historického pohledu patří a mají zde svou tradici. Vinice tak jsou osázeny zejména odrůdami Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré. Dále je zde pěstován také např. Müller Thurgau a Svatovavřinecké. Jedná se tedy z většiny o tzv. burgundské odrůdy.

Místní rodinné vinařství sv. Tomáše hospodaří na ploše asi 8 ha a svá vína zpracovává v unikátním sklepě Phannschmidtova statku. K tomuto statku také dále pokračuje cesta našeho putování po Litoměřické vinařské stezce.

Dále jsou z velmi malé části v Malých Žernosekách vinice obhospodařovány malovinařem Pavlem Bulínem. Jeho malá vinice o rozloze asi 0,1 ha se nachází také na viniční trati Na Dobraji.

KUDY DÁL?

Vinařská stezka dále pokračuje kolem hřiště a obecního úřadu do ulice U Vinárny, kde se nachází vinařství sv. Tomáše a pochopitelně i další zastávka naší trasy.

Jestliže procházíte stezku v opačném směru, pak pokračujte k Labi a využijte sezónní přívoz k cestě do Velkých Žernosek. Během cesty můžete obdivovat terasy žernoseckých vinic v okolí. Všimněte si také jejich příkrých svahů, které jsou svým sklonem v celku unikátní.

Tipy na turistické cíle v okolí

OPARENSKÉ ÚDOLÍ
DUBICE
NAUČNÁ STEZKA SKŘÍTKA PORTÁŠE

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Malé Žernoseky – vinice vinařství sv. Tomáše