Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa turisticko-naučné vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Vinice pod Radobýlem

Právě se nacházíte pod čedičovým vrchem Radobýl. Ten je výraznou dominantou Litoměřic a blízkého okolí.

Svůj netypický tvar získal Radobýl vlivem těžby kamene. Západní stěna je dnes odtěžena a v oblasti někdejšího kamenolomu jsou vidět pozoruhodné čedičové sloupce. Vrch Radobýl však nebyl v minulosti využíván jen pro těžbu kamenu. V oblasti kolem Radobýlu byly totiž už ve 14. století vybudovány vinice. Král Karel IV. totiž v roce 1359 věnoval městu Litoměřice vrch Radobýl právě za účelem pěstování vinné révy. Víno se pod Radobýlem pěstuje dodnes. Vinice, u kterých se nyní nacházíte, patří vinařství Víno Hrabkovský a spadají pod vinařskou obec Žalhostice. Vína z oblasti kolem Radobýlu jsou vlivem netypického složení půdy unikátní. Víno Hrabskovský nabízí jak sudová, tak lahvová vína, a to od vín jakostních až po výběry z hroznů. Mezi odrůdami jsou zastoupeny jak tradiční Müller Thurgau a Ryzlink rýnský, tak také Chardonnay, Hibernal a Muškát moravský (tzv. MOPR). Z modrých odrůd jsou zde pěstovány např. Dornfelder, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké.

Relativně nedávno (v roce 2012) vzniklo na úpatí Radobýlu další a zatím poměrně malé vinařství, které nese název Vinařství pod Radobýlem. Toho vinařství disponuje tradičními odrůdami, jako jsou Ryzlink rýnský či Rulandské bílé, dále má ale také méně tradiční odrůdy pro tuto oblast, jako je např. Fratava. Třetím vinařstvím v těsné blízkosti Radobýlu je vinařství Milan a Miroslav Singer. Tito malovinaři obhospodařují menší vinice v trati Nad Školou a v trati Pod Radobýlem. Produkce vinařství je velmi malá (necelý 1 hl za rok), a tak jsou vína určená jen pro rodinu a blízké či pro speciální příležitosti, jako jsou výstavy a košty.

Radobýl

Radobýl je mimo vinic také zajímavým turistickým cílem. Na samotný vrchol vede žlutá turistická stezka a to buď ze Žalhostic, nebo z Litoměřic. Vrcholná část Radobýlu je místem, ze kterého je dobrý rozhled do širokého okolí, a to na všechny světové strany. Je možné spatřit většinu Českého středohoří, města Litoměřice a Lovosice, bájnou horu Říp nebo také Píšťanské (Žernosecké) jezero. Radobýl je také atraktivní z hlediska fauny a flóry. Vzhledem k výskytu chráněných rostlin (jako je např. kozinec bezlodyžný, bělozářka liliovitá nebo divizna brunátná) a živočichů (např. motýlů) byla zdejší krajina již od roku 1966 chráněna. Od roku 1992 je pak Radobýl přírodní památkou. Též z geologického hlediska je Radobýl zajímavý. Skalní stěny bývalého lomu jsou tvořeny pozoruhodnou sloupcovitou odlučností čediče. Zajímavostí také je, že pod vrcholem Radobýl se v minulosti nacházela podzemní nacistická továrna Richard.

KUDY DÁL?

Dalším zastavením Litoměřické vinařské stezky jsou vinice Klášterních vinných sklepů Litoměřice mezi vinařskými obcemi Žalhostice a Velké Žernoseky. Pokračujte tedy dále po stezce, a těšte se na návštěvu Velkých Žernosek.

Pokud jste právě vystoupali směrem od Žalhostic, můžete pokračovat na samotný vrchol Radobýlu a dále do Litoměřic, kde vás Litoměřická vinařská stezka zavede do litoměřického hradu s expozicí o českém vinařství.

Tipy na turistické cíle v okolí

NAUČNÁ STEZKA HLINNÁ – KAMÝK
BÍLÉ STRÁNĚ
DÓMSKÉ NÁMĚSTÍ, LITOMĚŘICE

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Litoměřická vinařská stezka
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice