Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Výlety v Českém středohoří

Cyklostezka Ohře je jedna ze čtyř páteřních cyklotras Ústeckého kraje. Délka značené cyklotrasy a cyklostezky Ohře v Ústeckém kraji činí 137,300 km.

Cyklostezka Ohře

Výlet v trase Lovosice - Třebenice - Hazmburk - Libochovice - Budyně nad Ohří - Roudnice nad Labem

Do Třebenic za granáty Středohorským motoráčkem (T4)

Dominantou Ústí nad Labem je bezpochybně hrad Střekov. Hrad z počátku 14. století je vyhlídkovým místem a také jednou nejlépe dochovanou hradní zříceninou. Hrad dal vybudovat Jan Lucemburský k ochraně labské plavby, sloužil jako celnice. Od konce 17. století přestal hrad být obydlen a zůstal zcela opuštěn. V období romantismu opět hrad ožil.

Hrad Střekov a zámeček Větruše

Přijďte 28. května 2016 do Litoměřic zahájit turistickou sezonu na Labské stezce. Na návštěvníky čeká bohatý program!

Labská stezka a cyklotrasy

U břehů Velké řeky, na pozadí zelenavých kopců kotví nádherná bílá loď a její svatoštěpánský stěžeň propichuje nebe. Sen, který se zdá pokaždé, když se člověk blíží k Litoměřicím, k hrdému městu obtěžkanému vzácným nákladem historických skvostů, z nichž ty nejzářivější mají barokní rodokmen, podepsaný povětšinou jedním z nejslavnějších Litoměřičanů, architektem Oktaviánem Broggiem, jehož génius vtisknul tvář polovině severních Čech. Procházet se uličkami, parkány a náměstími Litoměřic je útěšné a omamné. Pojďme tedy vyrazit na toulku městem – začněme brzy ráno, abychom s přicházející nocí litovali, že den je tak krátký.

Litoměřice, bílý sen na Labi - toulky Zahradou Čech

Území, kterým prochází trasa turisticko-naučné vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Litoměřická vinařská stezka

Litoměřice - malebné historické město v srdci Českého středohoří. 3 tematické prohlídkové trasy, které Vám představí to "nej" z Litoměřic. Všechny trasy se dají absolvovat také s průvodcem.

Litoměřické tematické trasy

Geomorfologický celek České středohoří (německy Böhmisches Mittelgebirge) zaujímá rozlohu 1265 km². Z horopisného hlediska spadá do Podkrušnohorské oblasti, jež je součástí Krušnohorské subprovincie.

Naučná stezka Hlinná - Kamýk

V dávných dobách třicetileté války byl loupežník Štětka pánem hlubokých lesů, polí i strání v okolí městečka Štětí. Dnes je jeho domovem bývalá jeskyně Mordloch, ukrytá daleko od lidí uprostřed stračenských lesů. Kde kdo jej v kraji zná. Chudé a poctivé chrání, nepoctivost a lakotu spravedlivě trestá. Tento kraj mockrát křížem krážem prochodil. Zná zde každou cestu i pěšinku v mlází.

Naučné putování loupežníka Štětky

Naučné putování skřítka Portáše zve do úchvatné oblasti Českého středohoří, známé z řady pohlednic, mikroregionu Porta Bohemica. Údolí Porty Bohemicy neboli Brány Čech je tvořeno hlubokým zářezem řeky Labe a ukrývá kouzelné přírodní scenérie. Putováním provází skřítek Portáš, který se v oblasti vyzná jako nikdo jiný. Stezka je protkána mnoha zajímavostmi a pověstmi jednotlivých míst. Na 16 zastaveních lze poznat v přírodně-historickém kontextu 10 obcí. Na každém ze zastaveních má turista možnost řešit záludnosti skřítka Portáše.

Naučné putování skřítka Portáše

Zahrada Čech se pomalu obléká do zářivých barev podzimu, takže je nejvyšší čas podniknout nádhernou cestu proti proudu potoka, ke kterému skrze starobylé olše a javory pronikají zlatavé paprsky svatováclavského slunce, jít cestou krajánků a prášků kolem náhonů a mlýnů, po důstojných kamenných schodech, pod klenbami viaduktů, vystoupat k mohutným zdem starodávného sídla, kolem kamenných moří vyšplhat se až na vrchol neprávem opomíjeného krále a užasnout nad krásou Zahrady Čech, kterou je odtud vidět bezmála celičkou, štafírovanou do zlaté, červené a svítivě žluté. Je zkrátka čas projít Oparenským údolím až na vrchol Lovoše.

Nejkrásnějším údolím za mlýny, kaštany, Smilem a čedičovým králem

Skvělý výlet na kole nabízí jezero Milada. Zdejší cyklotrasa s označením 3009 byla zprovozněna v roce 2006 a vznikla uměle z výsypek odvážených z dolu. Cyklistům se naskytne krásný pohled na krajinu a Krušné hory. Cyklotrasa je především vhodná pro rodiny s dětmi, ale ocení ji i zdatní cyklisté. Tradičně se tu konají i cyklistické závody, které jsou určeny pro cyklisty všech věkových kategorií.

Od Milady do Muzea modelové železnice

V letní sezóně mají návštěvníci královského města Litoměřice jedinečnou možnost navštívit vybrané církevní a turistické památky a vyhlídky. Turistický produkt „OKRUH CÍRKEVNÍ PAMÁTKY“ přiblíží bohatou historii nejen barokních památek města a NAVÍC NABÍDNE ZDARMA ODMĚNU v podobě místní kávy nebo piva.

Okruh církevní památky v Litoměřicích

Říp - Dominanta zdejšího kraje, vypínající se do nadmořské výšky 456 metrů, doslova vybízí k výletům. Výchozím bodem výletu je podřipská metropole Roudnice nad Labem. Toto město nabízí nespočet zajímavých míst, které stojí za to navštívit. My se však tentokrát vydáme směrem za město.

Po "modré" na Říp

Oblast kolem hory Říp je místem s nespočtem zajímavých cílů nejen pro dospělé. I pro malé výletníky je zde toho opravdu mnoho - no přesvěčte se sami...

Podřipsko dětem

V rámci propojení možností atraktivit cestovního ruchu vznikla vzhledem k poloze litoměřické a mělnické vinařské podoblasti Polabská stezka.

Polabské stezky za vínem a poznáním

Atraktivní místa v okolí Milešovky - nejvyšší hory Českého středohoří, jejíž vrchol leží ve výšce 836,5 metrů nad mořem

Tipy v Milešovském středohoří

Výlet na stezku můžeme začít návštěvou muzea (v budově třebívlického zámku) se stálou expozicí J. W. Goetha a Ulriky von Levetzow, kde si přiblížíme nejen příběh nenaplněné lásky.

Ulričinou stezkou – Třebívlice

Město Úštěk je oblíbeným turistickým cílem. A není se čemu divit, město nabízí spoustu turistických lákadel a zajímavostí.

Úštěk – nejmenší městská památková rezervace ČR

Výchozím bodem pro náš víkendový výlet je krajské město Ústí nad Labem. Vydáme se do nedalekých cca 30 kilometrů vzdálených Litoměřic, a to netradičně po vodě.

Víkendový tip v oblasti Zahrada Čech

Výlet v trase Kletečná - Opárenské údolí - přívoz Malé Žernoseky – Lovosice / Litoměřice – Roudnice nad Labem

Výlet do Opárenského údolí

Na horu vede několik značených turistických cest. Pokud si zvolíte z Roudnice nad Labem nenáročnou modrou, povede vás tzv. Čechovou alejí, která nabízí zastavení v příjemné hospůdce Štípárna ve Vescích, a dále až do Rovného pod Řípem.

Výlet na Říp

Za turistické centrum Podřipska je považována Roudnice nad Labem. Nejznámějším cílem na Podřipsku je posvátná hora Říp s rotundou svatého Jiří. Rotunda patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku a je významná kulturní i církevní památkou. Nabízí se dále možnost prohlídky Lobkowiczkého zámku s románským hradem v Roudnici nad Labem. Za návštěvu stojí také klášter v Doksanech, tvrz v Brozanech nad Ohří, Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří či libochovický zámek.

Výlety za památkami na Podřipsku

Výlet v trase Kletečná – Milešovka

Výstup na Kletečnou a Milešovku s využitím cyklobusu i pro pěší

Výlet v trase Litoměřice - Velké Žernoseky - Ústí nad Labem / Vaňov

Z Litoměřic do Ústí nad Labem na kole i lodí (linka 901)

Do Mukařova se lze dopravit každou sobotu cyklobusem, který vyjíždí z Litoměřic a dále pokračuje přes obec Třebušín až na hlavní zastávku Mukařov.

Z Mukařova ke Strážnému vrchu

Do Mukařova se lze dopravit každou sobotu cyklobusem, který vyjíždí z Litoměřic a dále pokračuje přes obec Třebušín až na hlavní zastávku Mukařov.

Z Mukařova na Víťovu rozhlednu

K Hrádku Helfenburk vede z Úštěka značená žlutá turistická trasa.

Z Úštěka k Hrádku Helfenburk

Za roudnickými památkami se lze vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u roudnického hradu.

Za památkami města Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem patří mezi jedno z nejstarších měst a leží na levém břehu řeky Labe. Město nabízí spoustu zajímavých památek, které určitě stojí za to navštívit.

Za památkami v Roudnici nad Labem

Malebné kaňonovité údolí řeky Labe, která se vine od Velkých a Malých Žernosek k Ústí nad Labem se nazývá Porta Bohemica. Pohled na řeku, která se vlní mezi vrcholky Českého středohoří na obou stranách, je velkolepý. Vypravte se za nejkrásnějšími vyhlídkami.

Za vyhlídkami na Portu Bohemicu

Obec Zubrnice se nachází nedaleko města Ústí nad Labem a zaujme zejména dochovanou lidovou architekturou. Návsi vévodí barokní studna z roku 1695. Od roku 1997 je otevřena expozice staré vesnické školy, která je zpřístupněna v kostele sv. Maří Magdalény. Za návštěvu stojí i zubrnická museální železnice.

Ze Zubrnic na Bukovou horu

Společně s Hrady Českého středohoří došlo k vybudování nové turistické naučné trasy.

Země hradů - trasa

„Zlatá stezka Zemí hradů“ v celkové délce 89 km z Budyně nad Ohří do Úštěku propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

Zlatá stezka Zemí hradů

×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice