Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   ÚSTECKO   >   Zámek Krásné Březno

Zámek Krásné Březno

Heinrich z Bünau dal před rokem 1566 vybudovat v Krásném Březně (na místě Nového zámku) panský dům. V letech 1597–1603 dal Rudolf z Bünau postavit kostel a asi v téže době rozšířil jednotraktový dům v sousedství staršího sídla na dvoutraktový obdélný patrový Starý zámek.

Informace

Starší objekt východně od Starého zámku byl nejpozději v polovině 17. století přestavěn v duchu vrcholné renesance na patrový čtyřkřídlý Nový zámek s nárožními válcovými věžemi. Z předchůdce Nového zámku přetrvala v nynější stavbě část suterénu. Patrně v souvislosti s vrcholně barokní přestavbou Nového zámku, provedenou za Jana Ludvíka Richarda z Cavriani do roku 1724, byla zahrada rozšířena širokým korzem s geometrickou kompozicí jihovýchodním směrem (k řece). Podstatná část zahrady zanikla při budování železnice v roce 1849. Zbylá část byla po zboření hospodářského dvora s pivovarem přeměněna v anglický park (dochováno torzo).

Zámecká kaple se stala farním kostelem sv. Floriána roku 1897, zámek byl v držení posledních majitelů panství do roku 1945 (Leo Skrbensky, syn Malvíny Kolowrat-Krakowsky-Novohradsky).

Od 50. let 20. století oba zámky sloužily jako výpočetní středisko Českých drah (objekty převedeny na NPÚ v roce 2003). V roce 2011 skončila rozsáhlá oprava zámku jako sídla územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu pro Ústecký kraj.

Adresa

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ústí nad Labem
Podmokelská 1/38, 400 07 Ústí nad Labem – Krásné Březno
Tel.:+420 472 704 800
florian@npu.cz
www.npu.cz/uop-ul/

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Zámek Krásné Březno