Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOHRADY A VRCHOLY   >   Třebušín, Litoměřicko

Třebušín, Litoměřicko

Na svažitém terénu v dramatické krajině zalesněných kopců při úpatí hory Kalich se zříceninou hradu Jana Žižky leží dnes rozsáhlá obec s dominantou barokního kostela a zámku.

Informace

V četných uličkách okolo svažité návsi se zachovala v poměrně velkém množství zástavba přízemních i patrových objektů s roubenými a hrázděnými prvky, v některých případech i s dekorativní podstávkou nebo pavlačí. Nechybí ani obytné a hospodářské budovy zděné, které dokreslují charakter obce s dříve bohatým zemědělským zázemím.

Třebušín je municipalitou velmi starou: již roku 1169 zde – na dnes zcela zaniklé tvrzi – seděl Bleh z Třebušína.

Posléze Třebušín náležel johanitům, býčkovické komendě Řádu německých rytířů, Vartemberkům, Dubanským z Duban a Hostákovským z Arklebic, kteří si zde postavili tvrz, později přestavěnou na zámek. Historie obce je však především nerozlučně spjata s husitským vojevůdcem Janem Žižkou, který si na kopci nad Třebušínem dokonce postavil svůj hrad Kalich. Kališnickou tradici si místní každoročně připomínají na počátku července, kdy se v Třebušíně pořádají „Husitské slavnosti“.

Další informace o zámku Třebušín v sekci: Zlatá stezka zemí hradů

Adresa

Přístup od:

Úštěk, Ploskovice, Chudoslavice (červená TZ),
Malečov, Proboštov (zelená TZ), Hlinná (žlutá TZ)

Více na:

www.trebusin.cz

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Třebušín, Litoměřicko
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice