Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LIBOCHOVICKO   >   Peruc a okolní vyhlídky

Peruc a okolní vyhlídky

Peruc leží asi 14 km jak od okresního města Louny, tak od Libochovic a Budyně nad Ohří. Peruc je místem, odkud si dle pověsti přivedl přemyslovský kníže Oldřich na Pražský hrad na počátku 11. století krásnou selku Boženu, jež u studánky prala prádlo, a učinil ji svou ženou a kněžnou.

Informace

V Peruci můžete zavítat k památnému stromu “Oldřichův dub”, který patří mezi nejstarší stromy u nás a dle jeho stáří se odhaduje, že mohl být svědkem setkání Oldřicha s Boženou. V Peruci se lze dále podívat k Boženině studánce.

Peruc nabízí i další památky, jež se nevztahují k Oldřichovi a Boženě. Za návštěvu stojí v centru obce postavený barokní zámek s pamětní síní Emila Filly. Tento přední představitel českého kubismu zde ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století často pobýval. V barokní sýpce v zámecké zahradě je pak umístěno Muzeum české vesnice. Nedaleko městyse Peruc doporučujeme navštívit dvě rozhledny, které nabízejí překvapivě daleké výhledy především na oblast Českého Středohoří.Trámová rozhledna Stradonka nad vesničkou Stradonice stojí v místě keltského oppida z 5. století. př. n. l. podoba věže vychází z historického charakteru místa – připomíná strážní věž keltských opevnění. Druhá vyhlídka,přesněji spíše vyhlídkový altán, nese název Krásná vyhlídka, též Čechova vyhlídka.

Adresa

Městys Peruc
www.peruc.cz,
info@peruc.cz
Tel.: +420 415 697 175, +420 415 697 049

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Peruc a okolní vyhlídky