Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .
Hora Milešovka, jež je se svými 837 m nejvyšší horou Českého středohoří, se pyšní hned několika „nej“.
Vyhlášeným místem pořádání tradičních jarmarků je město Úštěk, které je nejmenší českou městskou památkovou rezervací s krásným historickým centrem.
Galerie moderního umění sídlí v bývalé jízdárně lobkowiczkého zámku v Roudnici nad Labem, která byla postavena v poslední čtvrtině 17. století.
Pražský biskup nechal koncem 12. století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření celého komplexu.
Na skalním ostrohu nad labským údolím v Ústí nad Labem se vypíná jeden z našich nejromantičtějších hradů a nejlépe dochovaných zřícenin – hrad Střekov.
Jednolodní kostel sv. Floriána, ve stylu saské renesance z přelomu 16. a 17. století.
Zájemce o hrady Českého středohoří jistě potěší informace, že od roku 2014 je v provozu stálá Expozice hradů Českého středohoří, která se nachází v budově Muzea Českého granátu v Třebenicích.
Pokud je za královnu Českého středohoří považována Milešovka, tak za krále musí být zákonitě považován Hazmburk.
Hrad Vrabinec byl postaven na příkré rozeklané skále nedaleko osady Babětína (obec Těchlovice).
ZOO byla založena roku 1848 městem Děčín a nachází se na okraji města. Svojí rozlohou patří k menším zoologickým zahradám (6 ha).
Původní hrad Ronovců z první poloviny 14. století byl na sklonku téhož století výrazně rozšířen a zveleben známým pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna.
Hrad založený před rokem 1333 pány z Oseka se stal od roku 1435 kolébkou známého rodu Kostomlatských z Vřesovic.
Kaplířové vlastnili Ostrý do roku 1505. Od roku 1510 náleželo panství Valdštejnům, kteří dali před Ostrým přednost pohodlnější tvrzi v Bílém Újezdu. Jako stojící je hrad zmiňován naposledy roku 1536, roku 1565 se však už uvádí jako pustý. Roku 1784 zřídilna Ostrém jakýsi zedník, který se zde pokoušel hledat poklady, hostinec; ten však brzy nato zničila vichřice.
Hrad Ostrý byl výborně opevněn. V nejvyšším bodě skalnatého kopce stával palác neznámé podoby, k němuž se na západě, jihu a východě přimykalo výškově členité jádro. Jeho nepravidelně oválnou plochu vymezovala po obvodu na maltu pojená kamenná hradba, z níž na zúžených koncích na západě a východě vystupovaly bašty či bateriové věže. Cesta na vrchol se vine spirálovitě vzhůru, a je lemována zdmi z nasucho kladených kamenů, které byly na koruně doplněny dřevěnými nástavbami. Toto již beztak progresivní opevnění ještě doplňuje několik zemních bašt, znichž minimálně tři mají trojúhelníkový či víceboký půdorys, což posouvá Ostrý do skupiny hradních památek velmi vysoké hodnoty.
Článek z novin:
Hrad Ostrý si někdy v době lipanské bitvy postavil Václav Kaplíř ze Sulevic. Při volbě místa i a konec konců i charakteru stavby se jistě projevil vliv tehdejší velmi neklidné doby; Ostrý tak byl hradem pevným, kterému se staly osudným až mírové časy 16. století. Na skalnatém kopci jihozápadně od Velemína se z něj dochovaly trosky zdí i pozoruhodných zemních fortifikací. Přístup od: Březno (modrá TZ), Milešov (červená a modrá TZ)