Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   ÚSTECKOVERNEŘICKO   >   Muzeum v přírodě Zubrnice i historické drezíny

Muzeum v přírodě Zubrnice i historické drezíny

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i její poválečnou proměnu.

Informace

Základem Muzea v přírodě Zubrnice je stará historická vesnice. Soubor staveb lidové architektury tvoří roubená, hrázděná i zděná stavení. Komplex staveb připomíná život a práci lidí na hospodářské usedlosti. Najdeme zde např. roubenou patrovou budovu, vesnický obchod či malý vodní mlýn na horní pohon, napájený z Lučního potoka. Zaujme i expozice staré vesnické školy. Ve skanzenu se staly tradicí lidové jarmarky.

Zajímavou technickou památkou je nádraží postavené v roce 1890 k lokální dráze Velké Březno – Úštěk – Verneřice. Železniční muzeum v prostorách nádraží v Zubrnicích nabízí expozici o historii i současnosti trati, pohled do malé dopravní kanceláře s dobovým vybavením či historické drezíny. Na nich jsou pro zájemce připraveny projížďky. Část trati (11 km) byla zapsána na seznam památek ČR. Majitelem a provozovatelem muzea je organizace Zubrnická museální železnice.

Adresa

Národní muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Zubrnice
Zubrnice 74, 400 02 Ústí nad Labem
Tel.:+420 475 228 267
muzeumzubrnice@nmvp.cz
www.nmvp.cz/zubrnice

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Muzeum v přírodě Zubrnice i historické drezíny