Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   ÚSTECKO   >   Mannsteinův kámen, Ústecko

Mannsteinův kámen, Ústecko

Mannsteinův kámen – mezi Bílinkou a Velemínem najdeme v polích mírně zarostlý kopeček, který se stal svědkem nepatrného úseku dějin naší i evropské historie.

Informace

Podobných kopečků ve Středohoří nacházíme desítky. Ten náš s nadmořskou výškou 326,5 m se nazývá "Mannsteinův kámen". Byl pojmenován podle pruského generála Kryštofa Hermanna Mannsteina, který se zúčastnil sedmileté války, probíhající v letech 1756 - 1763. Dne 27. června 1757, kdy, zraněný, prchal s vojskem do Saska, soustředil kolem tohoto vršíčku generál Mannstein kruhovou obranu svého vojska chráněnou vozy. Chybnou stavbou hradby došlo k vytvoření mezery a Chorvaté proniknuvší obranou vybili vše živé. Od té doby se nazýval vršek Mannsteinberg a později dostal název Mannsteinův kámen. V okolí Mannsteinova kamene nalezneme na poli minerál limonit (hnědel - vodnatý oxid železitý) v kulovitých a ledvinitých tvarech, které vyvolávaly domněnku, že se jedná o tzv. „měsíční kameny". Měsíční kámen neboli také adulár patří do skupiny drahých kamenů zvaných živce. Tyto drahé kameny jsou typické svým leskem v barvách duhy.

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Mannsteinův kámen, Ústecko
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice