Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKO   >   Kostomlaty

Kostomlaty

Hrad Kostomlaty postavili někdy před rokem 1333 páni z Oseka. Roku 1335 koupil hrad s nevelkým panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel IV.

Informace

Roku 1370 náležely Kostomlaty Žerotínům, roku 1388 je koupili Škopkové z Dubé. Za husitských válek stáli Škopkové pevně na katolické straně (Albrecht Škopek z Dubé zastával dokonce pozici komtura řádu německých rytířů v české provincii). Roku 1435 odňal hrad Škopkům husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, který tak položil základ rodové větve Kostomlatských z Vřesovic. V 16. století ztratil kostomlatský hrad postupně na významu, takže roku 1606 už nebyl obýván. Roku 1841 byl na hradisku zřízen hostinec, který existoval hluboko do 20. století. Hrad Kostomlaty byl dvojdílný. Do lichoběžníkového předhradí, jež po obvodu obíhal parkán, se vstupovalo na severozápadě bránou, kterou střežila válcová věž. Zástavbu předhradí spolehlivě neznáme, protože terénní situaci při severozápadní hradbě změnila stavba novověkého hostince. Výše položené hradní jádro prodělalo složitý stavební vývoj, ve kterém zaznamenáváme postupný nárůst obvodové zástavby. Mezi nejstarší stavby náleží i hradu dominující válcová věž. Provedením své horní části se věž hlásí k tzv. „máselnicím“, v českém prostředí méně obvyklým. Obranyschopnost jádra byla v první polovině 15. století vylepšena dvěma hranolovými baštami.

Článek z novin:

Hrad založený před rokem 1333 pány z Oseka se stal od roku 1435 kolébkou známého rodu Kostomlatských z Vřesovic. I přes pokusy o přizpůsobení rostoucím nárokům šlechty byl nakonec v 16. století opuštěn, posléze však v době romantismu částečně oživen vestavbou hostince. Malebnou zříceninu s výraznou zděnou architekturou si v roce 2008 vybral režisér Zdeněk Troška při natáčení pohádky Nejkrásnější hádanka. Přístup od: Kostomlaty pod Milešovkou (zelená TZ)

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Kostomlaty