Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKO   >   Bílinka

Bílinka

Bílinka je malá vesnice, která tvoří jednu z jedenácti místních částí obce Velemín v Ústeckém kraji. Nachází se podél silnice l/8 v široké Velemínské kotlině Českého středohoří. Katastrální území o celkové výměře 3,86 km2 spadá pod Boreč u Lovosic.

Informace

Oblastí prochází modrá a žlutá turistická trasa a cyklotrasa č. 25. Obec ležící v 271 m n. m. je datována od roku 1407. Tehdejší obyvatelstvo se živilo rolnictvím a sadařstvím. Školou patřila ves do Velemína, ale hlavně německé děti navštěvovaly školu ve Vchynicích. Mezi Bílínkou a Velemínem se nachází Mannsteinův kámen, který byl pojmenován podle pruského generála Kryštofa Hermanna Mannsteina. Geologickou zajímavostí tohoto políčka je výskyt mineralu Iimonit (hnědel - vodnatý oxid železitý) v kulovitých a ledvinítých tvarech, které vyvolávaly domněnku, že se jedná o tzv. „měsíční kameny". Měsíční kámen neboli také adulár patří do skupiny drahých kamenů zvaných živce. Tyto drahé kameny jsou typické svým leskem v barvách duhy.

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Bílinka
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice