Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOÚSTECKOVERNEŘICKO   >   Výsledky monitoringu provozu na Labské stezce v Ústeckém kraji

Výsledky monitoringu provozu na Labské stezce v Ústeckém kraji

Přes Ústecký kraj vede jeden z fenoménů šetrné dopravy a aktivní turistiky – Labská stezka. Aby kraj prokázal efektivní využití finančních prostředků při jejím budování, zakoupil v rámci projektu Turistika bez hranic tři automatické sčítače, které monitorují pohyb na stezce a shromažďují data o počtu cyklistů, bruslařů a pěších. Díky získaným údajům lze konstatovat, že jen v sezóně 2013 stezku využilo více než 20 tisíc lidí.

Informace

Sčítač je umístěn v uzamykatelném kovovém sloupku s dřevěným krytem. Pomocí pyroelektrického čidla, které snímá tepelné záření lidského těla, jsou sčítáni všichni, kdo kolem projdou či projedou. Sčítání probíhá naprosto anonymně. Před tímto sloupkem je v povrchu stezky zabudována indukční smyčka, která umožňuje prostřednictvím elektromagnetických impulzů rozlišit cyklisty od pěších a bruslařů.

„Sčítače byly na stezku nainstalovány v dubnu loňského roku a od této doby probíhá nepřetržitý monitoring. Nyní se sčítače nachází v lokalitách Děčín - Křešice, Velké Březno a Třeboutice nedaleko Litoměřic. Data za období od dubna do prosince 2013 nás všechny překvapila. Dokládají, že stezka je opravdu využívaná a investice do ní rozhodně není zbytečná,“ říká Jan Szántó, radní Ústeckého kraje pro oblast zahraničních vztahů, cestovního ruchu a regionálního rozvoje.

Za osm měsíců (květen – prosinec 2013) bylo na sčítačích zaznamenáno celkem přes 185 tisíc průchodů oběma směry. K nejfrekventovanějším dnům patří víkendy, nejnižší návštěvnost je ve středu.

Konkrétní lokality vykazují následující údaje:
Třeboutice – celkem 26 694 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 4 485/3 410 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 8 520/10 279 průchodů

Velké Březno – celkem 79 776 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 12 676/9 189 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 29 906/28 005 průchodů

Děčín Křešice – celkem 79 247 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 10 487/9 674 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 29 165/29 921 průchodů