Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   PODŘIPSKOLITOMĚŘICKOÚSTECKO   >   Výlet dlouhý více než 90 km, to je Labská stezka

Výlet dlouhý více než 90 km, to je Labská stezka

Výlet dlouhý více než 90 km můžete absolvovat na Labské stezce v Ústeckém kraji. Labská stezka neboli cyklotrasa č. 2 začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín a končí v Dolním Žlebu, odkud pokračuje dále do Německa. Nabízí atraktivity vhodné k trávení volného času pro rodiny s dětmi.

Informace

Výchozím bodem je Roudnice nad Labem, malebné město se silnou historickou tradicí sahající až do 12. století. Dominantu okolí tvoří hora Říp, na kterou vede značená červená nebo modrá turistická trasa. V poslední době se na Podřipsku otevřela řada památek - Věž Hláska s výhledem na celé Podřipsko a část Českého středohoří, Lobkovický zámek i románský hrad. Z Roudnice nad Labem doporučujeme využít trasy po levém břehu, kde můžete navštívit Galerii kraslic nebo kostel sv. Kateřiny v Libotenicích. V Nučničkách lze přívozem přejet na pravý břeh, kudy se dostanete přes Třeboutice do Litoměřic, avšak my jedeme dále po levém břehu až do Terezína. Tam je k vidění především pozoruhodně zachované vojenské opevnění - Malá a Velká pevnost a Muzeum ghetta, Automuzeum s exponáty z doby od 50. do konce 80. let 20. století či golfové centrum Kotlina Terezín. Z Terezína už je to jen pomyslný krůček do Litoměřic.Za návštěvu zde zajisté stojí gotický hrad nabízející expozici vinařství. Své historické kouzlo nabídne také centrální Mírové náměstí s barokním kostelem Všech svatých, historickými domy Kalich, Černý orel, U Pěti panen či radnicí ve stylu saské renesance, kde dnes sídlí Vlastivědné muzeum. Litoměřice se mohou pochlubit nejrozsáhlejším podzemím v Čechách, ze kterého je zpřístupněna 366 metrů dlouhá část, kde je umístěno lapidárium oblastního muzea. Zážitky s výhledem umožní rozhledna Mostka (276 m n. m.) či nedaleká Kočka (271 m n. m.). Z Litoměřic vyjíždí cyklobus i historické motoráčky. Nejkrásnější úsek trasy začíná v údolí Porta Bohemica, ve Velkých Žernosekách známých vinařstvím stejně jako na levém břehu Malé Žernoseky. Obce spojuje přívoz umožňující navštívit Oparenské údolí. Pro výlet Oparnem lze také využít litoměřický cyklobus na úpatí hory Kletečná. Na Labskou stezku se lze díky přívozu napojit cyklostezkou z Lovosic. Od Velkých Žernosek vede stezka Portou Bohemicou - pod vrchem Kalvárie až do Libochovan a poté do Ústí nad Labem s hradem Střekov. Z centra Ústí vede lanovka k zámečku Větruše, v Krásném Březně doporučujeme návštěvu ZOO. Cyklostezka pokračuje stále po pravém břehu přes Velké Březno, kde lze zajít do pivovaru či zámku a využít přívoz. V Malém Březně odbočuje Zubrnická museální železnice vedoucí ke skanzenu v Zubrnicích - pod dohledem Bukové hory. K uskutečnění výletu je také k dispozici litoměřický cyklobus do Mukařova. Trasa vede dále k Děčínu. V Těchlovicích lze odbočit k hradu Vrabinec. V Děčíně - Podmoklech se nachází ZOO na Pastýřské stěně. Z Děčína lze využít cyklobusy, zejména na Děčínský Sněžník, odkud pokračujete lesy do Saska. K řece Labi se pak vrátíte za hranicemi.
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice