Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOPODŘIPSKOLIBOCHOVICKOHRADY A VRCHOLY   >   Turistická razítkovací soutěž Bludná pouť husitského hejtmana Alšíka Škrpy

Turistická razítkovací soutěž Bludná pouť husitského hejtmana Alšíka Škrpy

V turistické sezoně 2016 je pro návštěvníky v destinaci České středohoří připravena turistická razítkovací soutěž nazvaná Bludná pouť husitského hejtmana Alšíka Škrpy. Jedná se úvodní akci k chystané naučně-zábavné turistické trase.

Informace

Bludná pouť zahrnuje dohromady dvanáct zajímavých zastavení. Za dob Alšíka Škrpy se budovaly zejména hrady, zámky a středověká města. Jelikož je naším průvodcem právě tento bájný husitský hejtman, tak i naše putování je spojeno právě s těmito historickými objekty a místy. Pouť zahrnuje taková turistická lákadla jako jsou vodní hrad Budyně nad Ohří, zámek Ploskovice, zřícenina hradu Oparno nebo znovuožívající zámek Vrbičany.

Navštivte ve stopách bájného hejtmana Škrpy tato zajímavá místa a sbírejte soutěžní razítka! Orazítkovaný list odevzdejte na infocentrech Lovosice, Litoměřice nebo na zámku Vrbičany a po slosování na konci sezóny se těšte na případnou výhru. Každý soutěžící, který nasbírá 12 razítek, obdrží diplom s titulem “Poutník roku” a samozřejmě také postupuje do slosování o drobné ceny. Věříme, že vám Bludná pouť přinese poučení i pobavení a že se vám navštívená místa budou líbit.

Alšík Škrpa

Alšík Škrpa byl málo známým husitským hejtmanem údajně žijícím mezi lety 1378 až 1441 plus mínus deset let. Jeho přítomnost na Litoměřicku je poprvé zmiňována Léta Páně 1419, kdy jej Jan Žižka zval k sobě na sídelní hrad. V historických análech se dokonce zachovala přesná fráze, kdy Žižka píše Alšíkovi: "A stav se u mě, bratře, na Kalich!" Zápis tento je možné snadno dohledat, neboť je uveden vlevo dole. Podle následných kroků Alšíkových, které na první pohled nesmyslně křižují zdejší kraj, lze vyvozovat, že hejtman si vojevůdcovo pozvání špatně vyložil a i se svým zbrojným houfcem v několika příštích letech navštívil rozličná místa, především však krčmy a šenkovny. Jak se dále dozvídáme z historických zápisů, většinou nezůstalo u kalichu jediného a tím tedy dějepravci vysvětlují onu značnou potácivost, kterou hejtman i jeho věrní vykazovali po větší část bouří zvaných husitské. Po usilovném bádání a zkoumání, knihomolení, rozmluvami s potomky pamětníků, jakož i návštěvami krčem výše zmiňovaných si nakonec troufáme říci, že trasa Alšíkova zbrojného houfce byla náležitě zdokumentována a doloženy byly i významné činy hejtmanovy.

Soutěžní list ke stažení ZDE.

Adresa

Více informací na www.bludnapout.cz

×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice