Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOPODŘIPSKOÚSTECKOLIBOCHOVICKOHRADY A VRCHOLY   >   Toulky Zahradou Čech: Nechte oči plout krajinou

Toulky Zahradou Čech: Nechte oči plout krajinou

Tedy, přiznám se vám, psát o místech Zahrady Čech, ze kterých je krásný a spektakulární rozhled, to je na knížku a ne na jediný článek. Vlastně by se to dalo odbýt pár slovy: choďte a dívejte se – všude je vidět něco krásného.

Informace

Ale to byste asi měli pocit, že vás šidím. Tak dobrá – vezměme to bez ladu a skladu, na přeskáčku, a vydejme se alespoň letem světem zmapovat ta nejúžasnější vyhlídková místa. Kde začít? U rozhleden, to dá rozum. Ty mají to, co dnes hledáme, už ve svém názvu.

Hořidla

Začněme na severovýchodě, u obce s poetickým názvem Jištěrpy nedaleko Chotiněvsi, kde se České středohoří teprve začíná vlnit. Tady, na kopci Hořidla, tyčí se stejnojmenná rozhledna moderní šroubovité konstrukce. Kdysi tu stávalo pohostinství s vyhlídkovou plošinou, od roku 2008 můžete vystoupat po vřetenovém schodišti do výšky třinácti metrů a z kruhového plata přivyknout oči na panorama sopečně tvarované krajiny. Nejblíže budete mít impozantní Sedlo, ale defilovat před vámi budou všechny podstatné vrcholy Českého středohoří. Základní proporce tedy máme, pojďme pronikat blíže k srdci středohoří.

Varhošť

Nedaleko Litoměřic, nad obcí Kundratice vyrůstá do výše 639 nad hladinu moře zalesněný čedičový kopec Varhošť. Jeho poloha je tak unikátní, že by bylo hloupé, nepostavit tu rozhlednu. Ta první, z roku 1891, byla vlastně jen provizorní konstrukcí v korunách pěti mohutných dubů a vydržela jen do roku 1902. Druhá už bezesporu rozhlednou byla, jakkoli Spolek pro České středohoří musel kvůli nedostatku peněz vybudovat – oproti nadšeným plánům - jen jakýsi kompromis, čtyřmetrový kamenný základ s dřevěnou nástavbou. Ta sloužila do sedmdesátých let, kdy ji nahradila patnáct metrů vysoká ocelová konstrukce využívající původní kamenný sokl. Před jedenácti lety pak byla rozhledna se třemi vyhlídkovými plošinami rekonstruována, takže dnes může nabídnout bezpečný rozhled po kraji. A není ledajaký, v lecčems je možná úžasnější, než ze samotné Milešovky. Ta ostatně panoramatu středohoří dominuje a dohlíží na Hazmburk, Košťálov, Lovoš, Ostrý i Kletečnou. Na obzoru defilují Krušné hory, je vidět Ústí se Střekovem, Děčínský Sněžník, Bukovka, Lužické a dokonce Jizerské hory… Především ale údolí Labe v osmi neskutečných průhledech.

Stradonka

Na jihu, nedaleko toku řeky Ohře, mezi obcemi s půvabnými názvy Pátek, Evaň a Levousy, najdete obec Stradonice. Na návrší nad ní stávalo kdysi hrdé keltské hradiště, jehož val je dosud jasně patrný. A právě tady stojí rozhledna, za niž Zahrada Čech vděčí ženám. Ne, nezbudoval ji žádný oddíl zbrojnošek z dob Dívčí války, byly to ženy veskrze současné, členky Klubu žen Stradonice, které napadlo nechat vystavět na opuštěném valu dřevěnou vyhlídkovou věž. Věž měla připomínat stavby, které kdysi na oppidu opravdu stály. Po konzultacích s archeology a historiky dostal nápad konkrétní podobu a od roku 2009 můžete vystoupat po osmi příčkách dřevěného žebříku a, chráněni stříškou, rozhlížet se po kraji, k čemuž vám báječně poslouží i schematická mapa s názvy kopců, po kterých teď putují vaše oči. Ze Stradonic se sem dostanete za čtvrt hodinky a stojí to, věřte, za to. Už jen ten pocit, že z podobné věže se kdysi rozhlížela keltská stráž, je omamný. A ten rozhled… A to jsou ještě opodál v terénu umístěné pozoruhodné sluneční hodiny…

Hazmburk

Zřícenina mohutného gotického hradu rodu Zajíců na vrchu Klapý je jednoznačně nejromantičtější kulisou Zahrady Čech a zná ji vlastně i ten, kdo ji nedokáže pojmenovat. Ta silueta se totiž nezapomíná. Do dnešních dnů tu zbyly především dvě důstojné věže – Černá a Bílá. A právě ochoz Bílé věže slouží zároveň jako rozhledna, jíž se máloco vyrovná. Odtud totiž přehlédnete, není-li zrovna mlha jako mléko – a i pak je to zajímavý zážitek – Zahradu Čech sakumprásk od jednoho konce na druhý. A je to pohled pro skutečné rozhlednové fajnšmekry.

Na temeni oblých kopců

Zahrada Čech ovšem oplývá nespočetným množstvím středohorských kopců a kopečků, z nichž je báječný, často panoramatický, výhled i bez berliček rozhledny. Kam se prostě vyšplhat musíte? Rozhodně na Radobýl. Odtud zálibně hledíval do kraje už básník Karel Hynek Mácha, a to byl nějaký milovník krásy! Zcela jistě se vydejte kolem zastavení křížové cesty i k takzvaným „kostelíčkům“ na vrchu Kalvárie nad Ostrým nedaleko Úštěku. Pohled na krajinu pod Sedlem ve vás zůstane nadosmrti. Vynechat Milešovku, Lovoš, Košťálov, Kalich anebo dokonce samotný Říp, to by hřích, který se při posledním soudu neodpouští. A pak jsou tu samozřejmě tajné tipy – Hrádek nedaleko Třebívlic, tajemný a magický Boreč, Lafittova vyhlídka nad Žitenicemi, Plešivec, Kamýk, Hlinná, Strážiště, Havraní skála nad Sebuzínem, Levín, Sedlo, nádherné vyhlídky kolem Vetlé a Hoštky anebo rozhledna, na kterou jsem ve výčtu věží zapomněl, totiž městská Kratochvílova rozhledna v Roudnici… A to pořád jen zlomek úchvatných vyhlídkových míst Zahrady Čech.


Autor textu: Rostislav Křivánek

×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice