Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKO   >   Prastaré řemeslo ožívá

Prastaré řemeslo ožívá

Dílna ručního papíru byla vybudována s cílem oživit prastaré řemeslo výroby ručního papíru a umožnit člověku třetího tisíciletí vyzkoušet si, že neztratilo nic na své originalitě, kráse ani užitku. Výrobky z dílny ručního papíru zajišťují originalitu a jedinečnost, neboť u ruční výroby je prakticky nemožné vyrobit duplikát.

Informace

A jak to vše začalo… Zakladatelkou Občanského sdružení dílna ručního papíru v Litoměřicích je paní Ing. Irena Štyrandová. K výrobě papíru se dostala díky svému muži, který je také nadšencem oboru papírenství. Jak říká stále pozitivně naladěná paní Štyrandová: „Papír je můj život a můj život je papír“, což dokazuje svou „papírovou“ iniciativou nejen ve sdružení. Dílna ručního papíru sídlí ve věži původního hradebního opevnění v Litoměřicích, známých jako perla severu. Založena byla v roce 2003 společně s nadšenci, výtvarníky a technology s cílem předat celoživotní profesi i zájmové zkušenosti s tradiční výrobou ručního papíru. O tom, že sdružení předává zkušenosti dalším generacím a široké veřejnosti, není pochyb. Během roku jsou pořádány exkurze, workshopy, výstavy a nejrůznější akce. Členové ruční dílny přišli také s novým projektem zaměřeným na dobročinnou aukci s názvem Židle pro Hospic sv. Štěpána, na základě kterého se uskutečnil podobný projekt Rámy pro Hospic sv. Štěpána.

I Dílna ručního papíru se nyní může pyšnit označením ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®. Toto označení získal její ruční papír a drobné dárky z ručního papíru. Konkrétně jde např. o archy ručního papíru různých formátů, tradiční artikl jako jsou obálky, dopisní papíry, přání s rozličnými motivy, knihy, záložky do knih a spoustu dalších originálních výrobků.

Na vaši návštěvu se v dílně velice těší. I vy si můžete vyrobit svůj jedinečný papír či papírový dárek, který potěší nejen vás. A jak dodává paní Irena Štyrandová: „Svůj první papír jsem zkusila vyrobit z kopřiv a povedl se!“.

×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice