Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   ÚSTECKOVERNEŘICKO   >   Poslední dva týdny hlasování – podpořme své kandidáty

Poslední dva týdny hlasování – podpořme své kandidáty

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje Národní památkový ústav letos druhým rokem. Zatímco odborná komise vybírá ve čtyřech kategoriích mezi 27 nominovanými, letošní novinkou je hlasování veřejnosti s názvem PAMÁTKY DĚKUJÍ. V této anketě má možnost veřejnost podpořit svého favorita. Na základě výsledků hlasování bude jméno vítěze oznámeno 15. září při slavnostním vyhlášení a předávání cen v kostele sv. Floriána v Ústí nad Labem – Krásném Březně.

Informace

Které akce a projekty jsou nominovány do celostátního kola soutěže o Cenu NPÚ se dozvíte na: www.npu.cz

Smyslem ceny Patrimonium pro futuro je upozornit na pozitivní příklady, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. V každém kraji vybrala komise odborníků dvě nejzajímavější akce dokončené 2014 a jako vítěze krajského kola je nominovala do celostátního kola v jedné ze čtyř kategorií (1. obnova památky, restaurování; 2. objev, nález roku; 3. prezentace hodnot; 4. záchrana památky). Celostátní hodnocení probíhá v několika fázích a výsledky budou zveřejněny v úterý 15. září při slavnostním vyhlášení a předání cen v kostele sv. Floriána v zámeckém areálu Krásné Březno v Ústí nad Labem.

Své favority může letos poprvé podpořit i veřejnost: do konce srpna mohou všichni zájemci dát svůj hlas jednomu z nominovaných kandidátů v anketě na webových stránkách Národního památkového ústavu. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání cen NPÚ Patrimonium pro futuro uděleno i ocenění veřejnosti. Hlasovat můžete skrze výše uvedený prolink, kde naleznete pod stručnou charakteristikou každého z 27 uchazečů červené tlačítko. Předtím, než na něj kliknete, přečtěte si podrobnější informace o nominovaných, protože hlasovat můžete pouze jednou – a pouze pro jednoho z navržených.

O Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, a tím pádem i o přízeň veřejnosti při hlasování PAMÁTKY DĚKUJÍ, se za Ústecký kraj ucházejí Vernerův vodní mlýn v Brlohu (kategorie obnova památky) a Prezentace a obnova tzv. podstávkových domů i drobných sakrálních památek ve vesnické památkové zóně Merboltice (kategorie prezentace hodnot).

Vernerův vodní mlýn v Brlohu na Lounsku vznikl zřejmě na počátku 17. století. Vedle stavební části se zde unikátně zachovala mlynářská technologie z 19. století a z první třetiny 20. století, díky tomu je objekt ukázkovým příkladem malého venkovského mlýna adaptovaného na moderní mlýn válcový. Vedle běžných technologií je součástí jeho vybavení i unikátní savka, archaický čisticí stroj, jichž je dochováno pouze několik. V současnosti je mlýn přístupný veřejnosti, je v něm expozice mlynářství a tradičních řemesel, pravidelně se zde konají kulturní akce, na nichž je prezentováno nejen tradiční mlynářské řemeslo, ale rovněž lidové zvyky nebo např. zpracování zdejších plodin (kdoule), které rostou v zahradě mlýna.

Prezentace a obnova tzv. podstávkových domů i drobných sakrálních památek ve vesnické památkové zóně Merboltice. Sousedský spolek Merboltice připravil v roce 2014 komentované prohlídky a další akce, jeho soustavná a aktivizační činnost ve prospěch záchrany a obnovy památek v Merbolticích spočívá zejména v pořádání odborných a popularizačních akcí na podporu pozitivního vztahu veřejnosti k problematice péče o památkový fond a vzkříšení tradičních řemesel. Součástí činnosti spolku na obnově kulturních hodnot je i rehabilitace sousedské vesnické vzájemnosti, která v severozápadním pohraničí po roce 1945 zanikla. Díky úspěšné finanční sbírce podpořené z iniciativy Sousedského spolku Česko-německým fondem budoucnosti byly osazen na obnovenou zvonici dva zvony. Spolek mimo to pořádá filmové a hudební festivaly, tradiční masopust i dětský den a do místní knihovny zajišťuje nákup odborné literatury, která se věnuje i problematice obnovy podstávkových domů.

Adresa

Ing. arch. Daniel Vágner,
PR pracovník ÚOP v Ústí nad Labem,
472 704 843, 778 403 915,
vagner.daniel@npu.cz
www.npu.cz