Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOPODŘIPSKOHRADY A VRCHOLY   >   Nový prohlídkový okruh románský hrad s Lobkowiczkým zámkem a sezónní doprava na Podřipsku

Nový prohlídkový okruh románský hrad s Lobkowiczkým zámkem a sezónní doprava na Podřipsku

Letošní turistická sezóna v Roudnici nad Labem nabízí novinku v podobě prohlídkového okruhu, jenž propojuje základy původního románského hradu z 12. století s prostory barokního zámku.

Informace

Výchozím bodem nového prohlídkového okruhu je vždy prostranství u roudnického mostu na spodním rohu Karlova náměstí, kde se nachází Vinný pavilon Lobkowiczkého zámeckého vinařství a vstup do hradu. Během června až srpna mohou návštěvníci na prohlídku hradu se zámkem zavítat od úterý do neděle vždy mezi 10:00 až 17:00 hodinou. Prohlídky se konají každou celou hodinu. Návštěvníci posedí při výkladu a ochutnávce vína Lobkowiczkého zámeckého vinařství v „hladomorně“ – spodní části roudnického hradu, a poté procházejí tajnou trasou do horní části hradu. Následně se přesouvají do samotného barokního zámku. Část prostor zámku bude postupně obohacována o další drobné expozice. Kromě nahlédnutí do prostor hradu a zámku prohlídka zahrnuje informace o historii Lobkowiczkého zámku, prezentaci města Roudnice nad Labem a jeho okolí a představení vinařství a jeho historii na Podřipsku. Na závěr si lze prohlédnout i bohatě zdobenou zámeckou kapli. Prohlídku románského hradu s Lobkowiczkým zámkem zajišťuje Říp, o.p.s. a na turistickém webu www.vyletnarip.cz je možné si v případě zájmu prohlídku rezervovat.

Na www.vyletnarip.cz se nachází rovněž i bližší informace o možnostech sezónní dopravy na Podřipsku. Turisté mohou využívat dopravní nabídky v podobě historické turistické železniční linky T5 Podřipský motoráček - vždy o sobotách, nedělích a ve svátek, dvakrát denně v 9:51 a 13:51 z Roudnice nad Labem přes podřipské obce, Mšené-lázně až do Libochovic a zpět. Cyklisté mají k dispozici autobusovou linku 636 s rozšířenou přepravou jízdních kol, a to vždy o sobotách, nedělích a ve svátek, dvakrát denně z Roudnice nad Labem v 10:22 a 14:22 přes Liběšice až do Úštěka. Od června do září vyráží na svou trasu také Cyklobus i pro pěší do Českého středohoří, a to vždy z Roudnice nad Labem o sobotách a nedělích v 8:00 a v 10:00 na Mukařov a ve 12:00 na Kletečnou. V době prázdnin se opět na hladinu podřipského úseku řeky Labe vrací pravidelná lodní linka plující pod označením 901 z Ústí nad Labem přes Lovosice a Litoměřice až do podřipské metropole, kam připluje ve 14:55 vždy v sobotu od 10. 7. do 19. 8. a zpět vyplouvá v 15:35 hodin. Při plavbě zastavuje na přístavištích v Libotenicích, Nučničkách či Nučnicích a vedle tamního přívozu tak rozšiřuje nabídku pro výlety na obou březích Labe. Přeprava kol je možná, občerstvení na palubě samozřejmostí. K návratu se pak nabízí Labská stezka, jak se označuje cyklotrasa 2 od Mělníka do Litoměřic a dále do Saska, která vede z Roudnice nad Labem do Litoměřic po pravém břehu, kde každý jistě uvítá i na podzim dokončený úsek mezi Lounkami a Nučnicemi. Po levém břehu lze využít cyklotrasu 2A (EuroVelo 7, dříve 3102) směr Terezín. Na všech uvedených linkách platí tarif Dopravy Ústeckého kraje. Mimořádně propluje lodní linka úsekem ještě 30. 7. a 27. 8. při nedělní plavbě z Litoměřic na Mělník a zpět a v Den evropského dědictví 9. 9. při plavbě do Štětí a 23. 9. při příležitosti Roudnického vinobraní.