Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   LITOMĚŘICKOLIBOCHOVICKO   >   Terezínské transporty - otevření nové expozice Památníku Terezín

Terezínské transporty - otevření nové expozice Památníku Terezín

Deportace Židů do Terezína a transporty z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce - nová stálá expozice Památníku Terezín v domku bývalé městské váhy v Terezíně.
DatumKdy: 28.01.2020 ČasČas: 10:00 MístoKde: Terezín

Informace

Ucelené muzejně expoziční zpracování klíčové součásti fungování terezínského ghetta, kterou představovaly přicházející a odcházející transporty. Taková expozice v Terezíně chyběla.

Nová expozice, kterou Památník Terezín otevře 28. 1. 2020, má proto podat návštěvníkům komplexní informaci o problematice transportů. Objekt, ve kterém bude umístěna, se nachází v místech, kudy do ghetta vedla železniční vlečka, která hrála v odbavování transportů klíčovou roli.

Expozice přibližuje mechanismus transportů Židů z území bývalého Protektorátu Čechy a Morava a později i z dalších území ovládaných nacistickým Německem do Terezína, a dále mechanismus vypravování transportů z ghetta do vyhlazovacích, koncentračních a pracovních táborů, především do tábora Auschwitz-Birkenau. Zachycena bude rovněž tragická historie tzv. evakuačních transportů přijíždějících do Terezína v samotném závěru války z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou.

Expozice bude vybavena on-line jmenným vyhledávačem, ve kterém si návštěvníci mohou vyhledat údaje o bývalých vězních ghetta, jež jsou shromážděny v databázi Památníku Terezín.
MAPA - Terezínské transporty - otevření nové expozice...