Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >     >   Výlet na Říp

Výlet na Říp

Na horu Říp vede několik značených turistických cest. Pokud si zvolíte Z Roudnice nad Labem nenáročnou modrou, povede vás tzv. Čechovou alejí, která nabízí zastavení v příjemné hospůdce Štípárna a dále až do Rovného pod Řípem.
ObtížnostVhodné pro: Pěší turisty, cykloturisty, rodiny s dětmi Odkud - kamOdkud - kam: Roudnice nad Labem - Říp

Informace

V Rovném můžete navštívit Prodejní dílnu lidových tradic. Právě řemesla a zemědělství byla odpradávna tím hlavním, čím se obyvatelé Podřipska živili a mnozí dodnes živí. Z vrcholových vy- hlídek Řípu - Mělnické, Pražské a Roudnické - se vám naskytnou daleké panoramatické výhledy na České středohoří či hluboké lesy Kokořínska. Zpáteční cestu lze absolvovat na koloběžkách, které si zde zapůjčíte a v Roudnici nad Labem pohodlně vrátíte. Jedním z konečných míst jízdy na koloběžkách může být románský hrad, jehož spodní část přístupná z Karlova náměstí nabízí kromě prohlídky také ochutnávku roudnických vín. Milovníci vína se mohou vydat přímo do Lobkowiczkého zámeckého vinařství za poznáním sklepů a vinic či si objednat degustaci. Zajímavá je též trasa Polabskými stezkami za vínem a poznáním - konkrétně okruh kolem vinice Sovice. Avšak milovníci piva nepřijdou zkrátka. Z Řípu je červená turistická značka zavede do Ctiněvsi, kde se nachází Podřipský rodinný minipivovar s širokou nabídkou pivního moku.

Okruh Roudnické památky


Za roudnickými památkami se lze vydat po kruhové uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u již zmíněného roudnického hradu.

Začít lze na zámku, dominantě města, který otevírá své brány a příjemnou část zeleně přímo před čelní stranou zámku. Tím však rozšířená nabídka zámku nekončí: vedle prohlídky kaple a hradu se prohlídka rozšiřuje o další prostory se zapůjčenými uměleckými díly. Pro cestu od zámku lze užít okruhu, který vás zavede z Karlova náměstí na klidnější náměstí Husovo, kde zve k vystoupání na ochoz starobylá věž Hláska s překrásným výhledem na České středohoří, meandr řeky Labe i někdejší židovskou čtvrť. Nejen o ní vám rádi řeknou v Podřipském muzeu, kolem nějž trasa na náměstí Jana z Dražic pokračuje. Muzeum nabízí řadu artefaktů z místní historie a pro pochopení vývoje oblasti Podřipska určitě stojí za návštěvu. Zde je možné si domluvit prohlídku židovského hřbitova a někdejších čtvrtí těchto obchodně činných obyvatel města. Neméně významnou památkou okruhu je chrám Narození Panny Marie s areálem bývalého augustiniánského kláštera nabízející prohlídky nebo alespoň možnost nahlédnutí do samotné kostelní části. Součástí je Klášterní klub, improvizovaná kavárna v klášterním traktu, která evokuje dobu dávno minulou a spolu s například nabídkou likéru od řádových sester z Doksan láká na prohlídku kláštera samotného. Vždyť tajemné jezírko pod středověkou stavbou a tichý ambit patří mezi poklady podřipské metropole. Zapomenout nesmíme na dvě přístupné kaple. Kapli sv. Josefa a kapli sv. Viléma s nedávno restaurovanými interiéry. Skoro na závěr trasy je třeba navštívit také Kratochvílovu rozhlednu, zvanou po významném buditeli. Odsud se dostanete po památkové trase až ke Galerii moderního umění a v klidu bývalé Zámecké jízdárny si prohlédněte aktuální či dlouhodobou výstavu umění, která je součástí naší kultury.

Informační leták Výlet na Říp

Informační leták Podřipsko dětem

Informační leták Tipy na vybrané akce na Podřipsku

MAPA - Výlet na Říp