Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Barokní Litoměřice

Prohlídku významných turistických cílů, barokních kostelů a příjemnou atmosféru královského města Litoměřice zažije každý, kdo zde v letošním létě navštíví Okruh církevní památky. Na turisty čeká celkem osm vybraných kostelů a sakrálních památek, které budou moci navštívit od 26. června do 16. září 2018. Okru je vhodný i pro děti, pro které je připraven tištěný Hravý průvodce.

Zakoupený voucher v hodnotě 150 Kč je platný na všech osm památek. Na jednotlivých památkách budou návštěvníci získávat razítka. Po získání minimálně tří je pro každého přichystána zdarma odměna v podobě piva v biskupském pivovaru U sv. Štěpána nebo v podobě kávy vlastního výběru z Fér Kafe v hodnotě 50 Kč. Voucher lze zakoupit v Infocentru Litoměřice na Mírovém náměstí, v kostele Všech svatých nebo v katedrále sv.Štěpána. Na jednotlivých památkách si lze zakoupit i jednorázové vstupné, na které se již odměna nevztahuje.


1. Vyhlídka Kalich

Vyhlídka či rozhledna Kalich se nachází v samotném centru města Litoměřice v tzv. Domě pod bání (též Dům Kalich). Věžička ve tvaru kalichu má kapacitu 12 osob a jsou zde uskutečňovány prohlídky s výkladem. Celý dům pochází již z počátku 16. století a v samotné věži se v minulosti uskutečňovaly např. zasedání městské rady. Dnes slouží jako turistický cíl a je také symbolem města. Je zde rozhled prakticky na celé město Litoměřice a také do přilehlého okolí.

Otvírací doba památky - Po - Ne 10:00 - 16:00.

2. Diecézní muzeum

Diecézní muzeum je umístěno v gotickém domě s číslem popisným 24 na Mírovém náměstí. Od 90. let jsou zde k vidění díla z mnoha sbírek Biskupství litoměřického. Samotná budova pochází již z počátku 16. století. Muzeum biskupství pak bylo založeno v roce 1885 a bylo tak nejstarším v tehdejším Rakousko-Uhersku. Nejvýznamnějšími díly jsou kamenné plastiky evangelistů a kamenná hlava se zbytky polychromie z kostela sv. Petra a Pavla v Žitenicích. Tato díla pochází již z konce 12. století. Dále jsou v muzeu cenné obrazy. Tím nejcennějším je Madona v Uzavřené zahradě od Mistra Tiburtinské Sibylly.

Otvírací doba památky - Út - Ne 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00.

3. Severočeská galerie výtvarného umění

Severočeská galerie výtvarného umění založená roku 1956 prezentuje umělecká díla z období 14 až 16 století. Galerii tvoří dva původně renesanční domy spojené barokní fasádou. Najdemi ji v centru města Litoměřice v Michalské ulici.

Otvírací doba památky - Út - Ne 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00.

4. Katedrála sv. Štěpána

Katedrála sv. Štěpána je jednou z nejvýraznějších dominant města Litoměřice. Založena byla již kolem roku 1057. Původní románský kostel byl v druhé polovině 17. století zbořen a bezprostředně poté byla ve stylu raného baroka vystavěna současná katedrála. Katedrála má výšku přes 20 metrů a délku 50 metrů. Věž má na výšku dokonce 65 metrů, původně však byla katedrála bez věže. Její stavba byla započata na počátku 18. století a dokončena až na konci 19. století. Dnes se jedná o jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Litoměřic a místem pořádání varhanního hudebního festivalu.

Otvírací doba památky - Út - Ne 10:00 - 18:00.

5. Věž u katedrály sv. Štěpána

Věž katedrály sv. Štěpána, ze které je z výšky více než 50 metrů výhled na město i okolí je zpřístupněná od května roku 2010. Barokní katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, ani předchozí gotický chrám, původně věž neměly. Samostatnou věž mimo kostel začal stavět biskup Hugo hrabě Koenigsegg (1711-1720). Stačil ale vybudovat jen jedenáctimetrové základy, na něž postavili dřevěnou barokní zvonici. Až biskup Antonín L. Frind (1879-81), známý historik, vyvolal dostavbu věže, která byla vystavěna až v letech 1883-89 podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Ferstela, litoměřickým stavitelem Franzem Sanderem. Na spojovacím oblouku mezi katedrálou a věží se nachází osobní znak 14. litoměřického biskupa Emanuela Jana Schöbela.

Otvírací doba památky - Po - Ne 10:00 - 17:00.

6. Kostel Zvěstování Panny Marie

Významnou kulturní památkou je též kostel Zvěstování Panny Marie. Ten se nachází nedaleko Tyršova mostu přes Labe a je tak dobře viditelný při příjezdu do Litoměřic. Kostel byl dokončen roku 1731 a původně sloužil pro jezuitský řád. V interiéru chrámu jsou monumentální fresky připisované Janu Hiebelovi. Dále jsou zde v současnosti pořádány mezinárodní výtvarná sympozia severočeské galerie výtvarného umění na téma: Baroko a dnešek a Otevřený dialog.

Otvírací doba památky - Út - Ne 11:00 - 17:00.

7. Kostel Všech svatých

Další dominantou centra Litoměřic je barokní děkanský kostel Všech svatých. Díky své barvě je přezdívaný jako bílý kostel. Kostelu dominuje 54 metrů vysoká věž s hodinami a ochozy. Tato původně románská památka pochází patrně již z počátku 12. století. V minulosti byl kostel mimo jiné součástí městského opevnění. Dnešní barokní vzhled kostel získal během přestaveb v 18. století. V interiéru je asi nejvýznamnějším dílem obraz Kristus na hoře Olivetské z 16. století. Z exteriérní výzdoby je cenná zejména socha Panny Marie.

Otvírací doba památky - Út - Ne 10:00 - 18:00.

8. Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba s klášterem se nachází na Dominikánském náměstí nedaleko od Mírového náměstí. Byl založen jako klášterní kostel mnichů františkánů (minorů). Během třicetileté války byl zničen a nově vybudován až v 18. století. Dnes se jedná o kulturní památku České republiky.

Otvírací doba památky - Út - Ne 10:00 - 18:00.

Místa čerpání odměny

Biskupský pivovar U sv. Štěpána, ulice Komenského, Litoměřice

Biskupský pivovar u sv. Štěpána (minipivovar s restaurací) se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích. Tato budova byla postavena již v roce 1858, jako původní sídlo Institutu pro hluchoněmé. V roce 1925 získal objekt podobu, kterou si pak uchoval řadu desetiletí. Zde na vás čeká po získání tří razítek odměna ve formě piva nebo lima (0,3 l) k hlavnímu jídlu.

Fér Kafe, Park Václava Havla, Litoměřice

Místem pro ochutnávku výtečné kávy a čaje, pořádání drobných kulturních akcí a besed, prezentaci a prodej fairtradových výrobků, setkávání všech věkových kategorií a v neposlední řadě místem pro podporu fairtradového města Litoměřice je kavárnička Fér Kafe. Kavárnička vybavena WiFi a netbookem a je nekuřácká. Pokud obdržíte minimálně tři razítka na svůj voucher okruhu, můžete si zde vychutnat kávu v hodnotě 50 Kč zdarma.