Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde .

Home   >   PODŘIPSKO   >   Výstava Dessau-Rosslau. Město Bauhausu v říši zahrad

Výstava Dessau-Rosslau. Město Bauhausu v říši zahrad

Výstava pořádaná k 13. výročí partnerské spolupráce mezi městy Dessau–Rosslau a Roudnicí nad Labem
DatumKdy: 23.9.2017 - 10.11.2017 MístoKde: Roudnice nad Labem

Informace

Výstava pořádaná k 13. výročí partnerské spolupráce mezi městy Dessau–Rosslau a Roudnicí nad Labem bude otevřena pro veřejnost v roudnickém Podřipském muzeu v den Roudnického vinobraní, v sobotu 23. září od 13. hodiny a potrvá do 10. 11. 2017.
O stále se vyvíjející spolupráci bylo již v předchozích číslech Roudnických novin napsáno mnoho, proto na úvod jen několik základních informací pro vytvoření představy o nadcházející výstavě. Dessau–Rosslau leží v německém Sasku–Anthalsku a je od Roudnice vzdáleno 270 km, počtem 85 000 obyvatel se řadí mezi tři správní centra této spolkové země. Ke spojení obou měst došlo v roce 2007.
Nalezneme zde hned čtyři památky zanesené do seznamu UNESCO, jedná se o biosférickou rezervaci Střední Labe, Bauhaus s domy mistrů školy Bauhausu dále Dessau–Worlitzer Gartenreich – rozsáhlý komplex zámeckých parků a zahrad a poznámky Lutherovy přednášky o Římském dopisu. Počátky družební spolupráce mezi oběma německými městy a Roudnicí ležícími na toku řeky Labe spadají do roku 2004. Po celou dobu trvání se přátelské vztahy rozvíjejí několikrát do roka návštěvami a spoluprácí mezi radnicemi, školami, sportovními kluby a v oblasti kultury. Podobně jako v minulosti bude na výstavě k vidění velké množství fotografického materiálu a dalších předmětů zachycujících důležité momenty partnerské spolupráce, ale i dalších unikátů spojených s lokálními tradicemi. Mezi zajímavé exponáty pocházející z majetku města stojí za zmínku model hradu z Rosslau či model budovy Bauhausu. Zajímavé informace se návštěvníci dozvědí také o tamním průmyslu, kam patří výroba proslulých letadel Junkers či výroba porcelánu. Chybět nebudou ani informace a ukázky z uvedené biosférické rezervace. Po velmi stručném představení tématu letošní výstavy je možné říci, že se stalo již tradicí Podřipského muzea pořádat výstavy, informující návštěvníky o aktivitách spřátelených měst v průběhu let. Mezi další kroky v rozvoji spolupráce je jednání o budoucí výstavě, prezentující město Roudnici nad Labem v německém Dessau–Rosslau, na které se bude Podřipské muzeum podílet s dalšími subjekty.
Nově se zapojila do těchto aktivit také Říp o. p. s. Na závěr jen krátká zmínka o tom, že město Roudnice je od počátku 90. let spřáteleno také s francouzským městem Ruelle-sur–Touvre, které bylo představeno na dvou muzejních výstavách v předchozích letech.

Adresa

Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem
Nám. Jana z Dražic 101, 413 01 Roudnice nad Labem
Tel.:+420 416 810 761
podripskemuzeum@seznam.cz
www.podripskemuzeum.cz

Plánovač trasy

Start trasy
Cíl trasy

MAPA - Výstava Dessau-Rosslau. Město Bauhausu v říši...